Tévhitek a coachingról

Alábbi blogbejegyzésemmel 5 tévhitet szeretnék eloszlatni a coachinggal kapcsolatban.

Napjainkban rengeteg tévhit és dezinformáció kel életre a coachinggal kapcsolatban, amelyeket nagy eséllyel olyan személyek kreálnak, akik még soha nem próbálták ki ezt a hatékony önismeretfejlesztő módszert. Íme a leggyakoribbak.

1. tévhit: A coaching csak az üzleti életben nyújt segítséget.

Tévedés. Bárki számára hasznos lehet– az üzleti életben és azon túl is – aki szeretné a legjobbat kihozni önmagából, és szeretne boldogabb, teljesebb életet élni.

A coaching egy olyan folyamat, amely segít az egyénnek felfedezni és kiaknázni saját potenciálját, fejleszteni készségeit és képességeit, valamint elérni a kitűzött célokat. Ez a folyamat nemcsak az üzleti életben, hanem minden élethelyzetben alkalmazható.

Például magánéletben, oktatásban, mentorálásban is hasznos lehet, aki elkötelezett saját fejlődése mellett, és szeretné a legjobbat kihozni magából és az életéből.

2. tévhit: A coaching csak problémák esetén lehet hasznos.

Tévedés. A coaching nem csupán problémamegoldásra szolgáló eszköz, hanem sokkal inkább egy fejlődést támogatófolyamat, amely segít felfedezni a belső világunkat, feltérképezni az erőforrásainkat és fejleszteni a kompetenciáinkat, amelyek elengedhetetlenek a sikeres életvezetés szempontjából – ehhez azonban nem szükséges, hogy problémáink legyenek.

Gyakran előfordul, hogy az emberek csak akkor fordulnak coach-hoz, amikor valamilyen problémával szembesülnek az életükben, például munkahelyi kihívásokkal, kapcsolati problémákkal vagy döntési nehézségekkel. Azonban a coaching sokkal többet nyújt ennél. Nemcsak arról szól, hogy megoldjuk a problémákat, hanem arról is, hogy feltárjuk és kiaknázzuk az egyénben rejlő lehetőségeket és erőforrásokat, így járul hozzá, hogy az egyén  fejlessze, finomítsa különböző kompetenciáit, például kommunikációs készségeit, problémamegoldó képességeit, vagy éppen az önismeretét és életvezetését.

3. tévhit: A coaching egy rapid módszer a változáshoz.

Tévedés. A coaching egy folyamat, ami időt és elköteleződést igényel. Nem lehet egyik napról a másikra megváltoztani az életünket, de minél több eszköz van a kezünkben, annál ügyesebben és gyorsabban oldjuk meg a nehézségeinket.

Bár sok ember várja, hogy a coaching gyors megoldást kínáljon az életükben jelen lévő problémákra vagy a változásra, valójában a coaching sokkal inkább egy mélyreható folyamat, amelynek során az egyén fokozatosan és tudatosan halad előre az általa kitűzött célok felé.

Az életünkben bekövetkező változások általában nem történnek meg egyik pillanatról a másikra. Ahhoz, hogy valóban tartós változásokat érjünk el az életünkben, időre van szükségünk ahhoz, hogy megértsük saját motivációinkat, felismerjük a korlátainkat, és lépésről lépésre haladjunk a céljaink felé. A coaching ebben segít, azáltal hogy strukturált és tudatos módon támogatja az egyént a személyes fejlődés és változás útján.

4. tévhit: A coaching egy baráti beszélgetés.

Tévedés. Nagy szerencse, hogy hamis ez az állítás! Képzeld el, amint a coach-od veled együtt szörnyülködik a problémáidon és hol te is sírsz az ő vállán, hol ő pityereg a tiéden, mert annyira sajnál téged. 🙂 Viccet félretéve: a coach-csal folytatott beszélgetések céltudatosak, megoldásfókuszúak és struktúráltak, mindezek mellett a coach objektív nézőpontokból támogat a haladásodban.

A coaching során sokszor alakul ki bizalmas kapcsolat a coach és a kliens között.

A folyamat során coach segít az ügyfélnek megérteni a helyzetét, felismerni a lehetőségeket és lépéseket tenni a változás érdekében.

A coach nem csak meghallgatja az ügyfél problémáit, hanem aktívan részt vesz azok megértésében és megoldásában is. A coach kérdésfeltevéssel segít az ügyfélnek új nézőpontokat felismerni, rejtett összefüggéseket feltárni és saját erőforrásait felismerni. Emellett a coach segít strukturálni az ügyfél gondolkodását és cselekvéseit, hogy hatékonyan haladhasson előre a céljai felé.

5. tévhit: A coaching olyan, mint a terápia

Tévedés. Ugyan sok hasonlóság van a pszichológia és a coaching között, azért van néhány lényegi különbség.

Például: a coach a nem állít fel diagnózist, nem diagnosztizál, a coach a jövővel dolgozik, míg a pszichológus és a terapeuta a múlt megértésével és feldolgozásával. A coach mentálisan egészséges emberekkel dolgozik néhány héten keresztül, ezzel szemben a terapeuta, főként patológiás páciensekkel időkorlátok nélkül.

Összefoglalva tehát: a coaching egy pszichodinamikára épülő önismeretfejlesztő módszer, célja: a készségfejlesztés és a teljesítménynövelés.

A mentálisan egészséges egyénnek segít:

  • a kitűzött célok meghatározásában és priorizálásában;
  • egy terv kidolgozásában a célok eléréséhez;
  • az akadályok leküzdésében;
  • készségek és kompetenciák fejlesztésében;
  • az önbizalom növelésében;
  • a teljesítmény javításában;
  • a személyes és szakmai fejlődésben;
  • a kommunikáció fejlesztésében;
  • stresszkezelésben;
  • konfliktuskezelésben;
  • időgazdálkodásban …

.. és még számos egyéb területen.

Kipróbálnád?

Szerezd meg most a Válj önmagad szakértőjévé munkafüzetet!

További blogbejegyzéseim:

Azok a fránya hétfők!

Azok a fránya hétfők!

Akkor olvasd el az alábbi 4 tippemet azért, hogy energikusabban és zökkenőmentesebben induljon a hét első napja. :)Ha azon szerencsések közé tartozol, akik hétvégén félretehetik a munkát és csakis a lazításra koncentrálhatnak,...

bővebben
Energiavámpírok

Energiavámpírok

Az egyik legveszélyesebb fajta, aki ha nem vagy résen, kijátszva a jóhiszeműséged, átveszi az életed felett az irányítást: megmondja mit csinálhatsz, kivel találkozhatsz, hová mehetsz, érzelmi zsarolással rávesz minden olyan...

bővebben
Számolj le a panaszkodással

Számolj le a panaszkodással

Hosszútávon a panaszkodás rengeteg energiánkat felőrli és nem, hogy nem oldja meg a problémáinkat, még tovább fokozza azokat. Minél többször mantrázzuk ugyanazokat a negatív töltetű monológokat, annál mélyebbre süllyedünk az...

bővebben
Email cím:

fejlesztocoach@gmail.com

Telefon:

06 (30) 223-4651

Facebook:

https://www.facebook.com/gabriellacoach

Facebook:

https://www.facebook.com/menyasszonycoaching